„PROGRAM WSPÓŁPRACY MIASTA I GMINY DOBRZYŃ NAD WISŁĄ Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I PODMIOTAMI PROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO NA ROK 2015”
I. Wstęp
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie określa sferę zadań publicznych, między innymi w których samorząd powinien współpracować z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami na zasadzie pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności. Realizacji tych zadań służyć ma opracowanie przez organy samorządu terytorialnego rocznych programów współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami. Przedkładany program opracowany został zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie.
II. Postanowienia ogólne
- Program określa formy, zasady oraz zakres współpracy organów samorządowych Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność statutową w zakresie odpowiadającym zadaniom ustawowym samorządu gminnego.
- Ilekroć w programie jest mowa o:
a. ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010r. Nr 234, poz. 1536 ze zm.),
- podmiotach - rozumie się przez to organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, o których mowa w art.3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
- zadaniach publicznych - rozumie się przez to zadania określone w art. 4 ust. 1 ustawy
- programie - rozumie się przez to Program Współpracy Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2015.
III. Cel główny i cele szczegółowe
- Celem głównym programu jest budowanie i umacnianie partnerstwa pomiędzy samorządem, a organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
- Celami szczegółowymi programu są:
- prowadzenie efektywniejszych działań w zakresie poprawy jakości życia poprzez pełniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkańców Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą,
- umacnianie w świadomości społecznej poczucia odpowiedzialności za siebie, swoje otoczenie, wspólnotę lokalną oraz jej tradycje,
- rozwijanie partnerstwa publiczno-społecznego,
- wspieranie inicjatyw, nowatorskich pomysłów i rozwiązań zwiększających świadomość społeczeństwa obywatelskiego.
IV. Zasady współpracy
Współpraca Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z podmiotami odbywa się na zasadach:
- pomocniczości - oznacza to wspieranie przez Miasto i Gminę podmiotów oraz umożliwienie im realizacji zadań publicznych, a podmioty zapewniają ich wykonanie w sposób ekonomiczny, profesjonalny i terminowy,
- jawności – wszystkie możliwości współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi są powszechnie wiadome i dostępne oraz jasne i zrozumiałe w zakresie stosowanych procedur i kryteriów podejmowania decyzji,
- suwerenności - przejawiającej się w poszanowaniu odrębności i niezależności organizacji
- efektywności - oznacza to wspólne dążenie do osiągnięcia możliwie największych efektów realizacji zadań publicznych,
- uczciwej konkurencji - zakładającej równe, bezinteresowne i bezstronne traktowanie wszystkich podmiotów w zakresie podejmowanych działań,
- partnerstwa - oznaczającej współpracę na warunkach równości praw i obowiązków.
V. Zakres przedmiotowy
1. Obszar współpracy samorządu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego obejmuje sferę zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy.
VI. Formy współpracy
- Współpraca Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z podmiotami może odbywać się w szczególności w formach:
- wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności,
- konsultowania z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji,
- współdziałanie w pozyskiwaniu środków finansowych z innych źródeł, w szczególności
z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, - udziału podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w działaniach programowych samorządu,
- użyczania bądź wynajmowania na preferencyjnych warunkach lokali i budynków komunalnych oraz udostępniania lokalu na spotkania podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego.
VII. Priorytetowe zadania publiczne
Do priorytetowych zadań publicznych, które będą realizowane w roku 2015 przy współpracy Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego należą zadania z zakresu:
- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
- podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
- ochrony i promocji zdrowia;
- promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy,
- działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym;
- działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
- nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
- krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
- porządku i bezpieczeństwa publicznego;
- upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
VIII. Okres realizacji Programu
Program realizowany będzie w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r.
IX. Sposób realizacji Programu
- Zlecanie realizacji zadań publicznych odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, chyba że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania.
- Zlecanie realizacji zadania publicznego może mieć formę:
- powierzenia wykonania wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie jego realizacji,
- wsparcia takiego zadania wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie jego realizacji
- Dotacje, o których mowa w ustawie nie mogą być wykorzystane na:
- budowę i zakup budynków, zakup gruntów oraz działalność gospodarczą,
- pokrycie kosztów prowadzenia biura podmiotów, w tym także wydatków na wynagrodzenia pracowników - poza zakresem realizacji zadania publicznego,
- pokrycie deficytu zrealizowanych wcześniej przedsięwzięć oraz refundację kosztów,
- udzielanie pomocy finansowej osobom fizycznym oraz prawnym,
- działalność polityczną i religijną.
- Konkursy dotyczące realizacji zadań ogłasza Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą na podstawie rozeznania potrzeb lokalnych lub na wniosek podmiotów.
- Termin składania ofert nie może być krótszy niż 21 dni od dnia ukazania się ostatniego ogłoszenia o konkursie.
- Ogłoszenia o konkursach ofert jak również o ich wynikach z podaniem nazwy oferenta, nazwy zadania publicznego oraz wysokości przyznanych środków publicznych zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą.
- Na wniosek podmiotu Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z pominięciem otwartego konkursu może zlecić realizację zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na jego realizację w trybie art. 19a ustawy.
- W sytuacjach wyjątkowych i losowych określonych w art. 11a, bic ustawy realizacja zadania publicznego może nastąpić z pominięciem otwartego konkursu ofert.
X. Wysokość środków przeznaczanych na realizację programu
Gmina współpracując z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami pożytku publicznego w ramach uchwalonego programu na rok 2015 planuje środki finansowe w wysokości 50.000,00 zł. Powyższa kwota może ulec zmianie po przyjęciu budżetu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą na rok 2015.
XI. Sposób oceny realizacji Programu
- W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą kontrolę merytoryczną i finansową oraz ocenę realizacji przez podmioty zleconych zadań publicznych stosownie do art. 17 ustawy przeprowadzają odpowiednio Referat Organizacyjny oraz Referat Finansowy Urzędu Miastan i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą.
- Prawo do kontroli przysługuje upoważnionemu pracownikowi Urzędu Miasta i Gminy zarówno w siedzibach podmiotów, którym zlecono realizację zadań publicznych jak i w miejscach realizacji zadań.
- Ostateczna ocena programu zostanie dokonana po przedłożeniu organowi stanowiącemu sprawozdania z realizacji programu współpracy w terminie do dnia 30 kwietnia 2016 roku.
XII. Sposób tworzenia programu oraz przebieg konsultacji
- Program współpracy Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z organizacjami pozarządowymi
na rok 2015, utworzony zostaje na bazie projektu programu. - Projekt programu umieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń tut. Urzędu.
- Organizacje pozarządowe składają pisemne propozycje do projektu programu współpracy, w terminie 30 dni od dnia opublikowania informacji przez Burmistrza Miasta i Gminy.
- Po przeprowadzeniu konsultacji Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą przedkłada projekt programu w terminie umożliwiającym Radzie Miejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą jego uchwalenie do dnia 30 listopada 2014 r.
XIII. Tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.
- Komisja konkursowa i jej przewodniczący powoływana jest zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą.
- W skład komisji konkursowej wchodzą pracownicy jednostek organizacyjnych Miasta
i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, przedstawiciele organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust.3 ustawy, przy czym nie mogą oni reprezentować podmiotu biorącego udział w konkursie. Dopuszcza się również udział z głosem doradczym osób posiadających specjalistyczną wiedzę w dziedzinie, w której ogłoszono konkurs. - Komisja konkursowa dokonuje oceny złożonych ofert w terminie i według kryteriów określonych w ogłoszeniu o otwartym konkursie ofert.
- Z przeprowadzonej oceny ofert komisja konkursowa sporządza protokół i przekazuje Burmistrzowi Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą.
- Decyzję o wynikach otwartego konkursu ofert podejmuje Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą po zapoznaniu się z opinią komisji konkursowej.
Metryka
- opublikował: Karol Kalinowskidata publikacji: 2014-08-27 07:44