Uchwała Nr XXV/151/2013
Rady Miejskiej Dobrzyń nad Wisłą
z dnia 26 marca 2013 roku
w sprawie: przystąpienia Gminy Dobrzyń nad Wisłą do Kujawsko
– Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris”
Na podstawie art. 10 ust. 1 i 2, art. 18 ust.1 i 2 pkt 12 ustawy
z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591, ze zm.) oraz art. 216 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r.
o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r., Nr 157 poz. 1240 ze. zm.).
Rada Miejska uchwala, co następuje:
§ 1
Gmina Dobrzyń nad Wisłą postanawia przystąpić do Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris” poprzez złożenie pisemnej deklaracji uczestnictwa zawierającej akceptację celów Stowarzyszenia, zobowiązuje się do czynnego uczestnictwa w pracach Stowarzyszenia poprzez swojego Delegata i uiszczania każdego roku składek członkowskich
w wysokości określonej na podstawie Statutu Stowarzyszenia lub uchwalonej przez Walne Zgromadzenie Członków.
§ 2
Szczegółowe warunki przekazywania corocznej składki członkowskiej
oraz przeznaczenie i zasady rozliczania środków realizowane będą zgodnie
ze Statutem Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris” oraz uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
§ 3
Składka członkowska, o której mowa w § 1, udzielona zostanie ze środków budżetu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą.
§ 4
Delegata reprezentującego Gminę Dobrzyń nad Wisłą w Kujawsko – Pomorskim Stowarzyszeniu Samorządowym „Salutaris” wyznaczy Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą.
§ 5
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Dobrzyń
nad Wisłą.
§ 6
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą.
Uzasadnienie
Niniejszą uchwałą Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą postanawia przystąpić do Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris”.
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar jednostek samorządu terytorialnego posiadających siedzibę na terytorium województwa Kujawsko-Pomorskiego, będących Członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia.
Celem Stowarzyszenia jest stworzenie, pielęgnowanie i wzmacnianie więzi solidarnościowych pomiędzy jego Członami w dziedzinie wzajemnego udzielania sobie pomocy w zakresie likwidowania skutków zdarzeń kryzysowych oraz zapobiegania im w przyszłości, szczególnie, jeżeli skutki tych zdarzeń zagrażają życiu, zdrowiu i znacząco wpływają na pogorszenie warunków bytowych mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego będącego Członkiem tego Stowarzyszenia.
Podstawowym sposobem realizacji celu zasadniczego jest udzielenie pomocy finansowej tej jednostce, na której obszarze wystąpiło zdarzenie kryzysowe. Cele uzupełniające Stowarzyszenia obejmują natomiast prowadzenie działań o charakterze przedsięwzięć profilaktycznych
i prewencyjnych skierowanych na zapobieganie zdarzeniom kryzysowym oraz na ograniczanie zasięgu i intensywności ich ujemnych skutków.
Fundusz powstaje ze składek samorządów wszystkich szczebli zrzeszonych w Stowarzyszeniu Solidarnościowym, jak również z darowizn, zapisów, dochodów z własnej działalności oraz z ofiarności publicznej.
W chwili obecnej składka członkowska dla gmin wiejskich i miejsko – wiejskich jest iloczynem liczby mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego ustalonej na dzień 31 grudnia roku bezpośrednio poprzedzającego oraz stawki 0,50 gr.
W 2012 roku Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu wystąpił do Burmistrza Miasta i Gminy z pismem
o przystąpienie Gminy Dobrzyń nad Wisłą do Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia Samorządowego „Salutaris”.
Z uwagi na fakt wzajemnej, doraźnej pomocy finansowej w zakresie likwidacji skutków zdarzeń kryzysowych, które znacząco wpływają na pogorszenie warunków bytowych mieszkańców jednostek samorządu terytorialnego, uwzględniając art. 10 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, podjęcie uchwały i przystąpienie Gminy Dobrzyń nad Wisłą
do Stowarzyszenia jest zasadne.