Najem mieszkań i lokali socjalnych z gminnego zasobu mieszkaniowego
Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą, Referat Gospodarki Gminnej i Mieszkaniowej - pokój nr 23 tel. 54 253 05 27
Godziny urzędowania: poniedziałek –piątek w godzinach 7 30 - 15 30
Wymagane dokumenty:
1.) Wniosek o najem lokalu mieszkalnego (socjalnego)
2.) Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy oraz członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy
Miejsce złożenia dokumentów:
Sekretariat Urzędu Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą – pokój nr 16
Opłata skarbowa:
Wniosek nie podlega opłacie skarbowej.
Tryb rozpatrywania i załatwienia sprawy:
- Wnioski składa się w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy – pokój 16
- Wnioski podlegają rejestracji zgodnie z datą wpływu.
- Na podstawie złożonych wniosków przeprowadzane są wizje u wnioskodawców wyłącznie spoza zasobu gminy.
- Warunki zamieszkiwania wnioskodawców z zasobów gminy oceniane są na podstawie danych będących w dyspozycji gmin y, tj. wielkość mieszkania, standard, liczba osób zamieszkałych, stan techniczny.
- W przypadku odzysku lokali mieszkalnych lub socjalnych Burmistrz dokonuje wyboru osób, z którymi należy zawrzeć umowę najmu lokalu i sporządza projekt listy osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu tych lokali.
- Listy te podane są do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu.
- Ewentualne zastrzeżenia i uwagi do list mogą być zgłaszane w terminie 1 miesiąca od daty wywieszenia do wglądu publicznego.
- Po rozpatrzeniu zgłoszonych zastrzeżeń Burmistrz zatwierdza listy, które również zostają podane do publicznej wiadomości.
- Osoby z listy otrzymują skierowanie do zawarcia umowy najmu.
- Dwukrotna odmowa objęcia oferowanego lokalu mieszkalnego skutkuje odstąpieniem od realizacji wniosku o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego.
- Bez zachowania wyżej określonego trybu mogą być zawierane umowy z osobami uprawnionymi z powodu między innymi:
- utraty lokalu w wyniku klęski żywiołowej lub innego zdarzenia losowego,
- zapewnienia lokalu na mocy orzeczenia sądu.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (jednolity tekst z 2005 Dz. U. Nr 31, poz. 266 ze zmianami).
Uchwała Nr 24/186/02 Rady Miejskiej Dobrzyń nad Wisłą z dnia 5 lipca 2002r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Dobrzyń nad Wisłą (Dz. Urz. Województwa Kujawsko-Pomorskiego Nr 101, poz. 2085).
Tryb odwoławczy:
Przyznanie mieszkania następuje w formie zgody na najem mieszkania, nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, a zatem nie służy odwołanie. W procedurze przydziału wnioskodawca może złożyć zastrzeżenia i uwagi do projektu listy w terminie jednego miesiąca od daty wywieszenia jej do wglądu publicznego w Urzędzie Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą. Zgłoszone zastrzeżenia rozpatruje Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą.
Informacje dodatkowe:
Nie będą rozpatrywane wnioski osób o pomoc mieszkaniową , które:
- zbyły lub przekazały swój lokal albo budynek mieszkalny,
- dokonały dobrowolnej zamiany warunków mieszkaniowych na gorsze wynajmując lokal o stanie technicznym lub powierzchni uprawniającej do starania się o pomoc gminy,
- są właścicielami lub współwłaścicielami lokalu lub budynku mieszkalnego.
Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje osobom:
- pozbawionym mieszkań wskutek klęski żywiołowej lun innego zdarzenia losowego,
- zajmującym lokale w budynkach przeznaczonych do rozbiórki w związku ze stwierdzeniem przez organ nadzoru budowlanego stanu zagrożenia dla życia i zdrowia,
- znajdującym się w trudnych warunkach materialnych ( wysokość miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego w kwartale poprzedzającym zakwalifikowanie osób do oddania w najem lokalu nie przekracza 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym, a 150% w gospodarstwie jednoosobowym) i mieszkaniowych (zamieszkiwanie w lokalu, w którym na jednego członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2łącznej powierzchni pokoi, lub nie spełniającego wymogów pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi stwierdzonych przez organ nadzoru budowlanego).
Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:
- nabyły prawo do wynajęcia takiego lokalu na podstawie orzeczenia sądu,
- utraciły lokal mieszkalny wskutek klęski żywiołowej lub innego zdarzenia losowego, a spełniają kryterium dochodowe do wynajęcia takiego lokalu (wysokość dochodu miesięcznego na jednego członka gospodarstwa domowego w kwartale poprzedzającym zakwalifikowanie osób do oddania w najem nie przekracza 50% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym, a 75% w gospodarstwie jednoosobowym),
- opuściły Dom Dziecka lub inną placówkę opiekuńczą w związku z uzyskaniem pełnoletniości, jeżeli nie maja możliwości zamieszkania w lokalu zajmowanym przed umieszczeniem w wymienionych placówkach,
- nie posiadają tytułu prawnego do lokalu, a dochody nie przekraczają wysokości podanej wyżej.
Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na okres 2 lat z możliwością jej przedłużenia o kolejne 2 lata, w przypadku kiedy najemca wraz z osobami wspólnie zamieszkałymi nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.
Metryka
- opublikował: Dawid Gruszczyńskidata publikacji: 2011-03-07 14:46
- zmodyfikował: Dawid Gruszczyńskiostatnia modyfikacja: 2011-12-02 13:44
Wniosek o najem lokalu mieszkalnego (socjalnego)
Metryka
- opublikował: Dawid Gruszczyńskidata publikacji: 2011-03-07 15:05